Tomasz Wieja – fotoilustrator

with Brak komentarzy

Tomasz Wieja – fotoilustrator i freelancer, absolwent Fotoacademie w Rotterdamie, specjalizuje się w fotografii kreacyjnej i ilustracyjnej. Jego praca dyplomowa doceniona została nominacją do holenderskiej Photo Academy Award i serią wystaw w Holandii i Polsce.

Platonik i surrealista, Tomasz patrzy na świat jako na grę cieni. Droga do zrozumienia prowadzi przez zejście w głąb siebie, gdzie fotografia jest wehikułem, a zdjęcia – mapami odbytej podróży. W pracy często stosuje metody psychoanalizy, a stale powracającym tematem jest ludzka świadomość i zamieszkujące ją byty.

Tomasz jest współzałożycielem poznańskiego kolektywu ilustratorów ‚Treslettres’, autorem publikacji m.in. w „GUP NEW” i „Zwierciadle” oraz licznych ilustracji dla magazynów fantastyczno-naukowych w Kanadzie i USA. Jego ostatnie wystawy to: SOURCE (Rotterdam, Bussum), BLUE (m. in. Rotterdam, Haga, Warszawa, Poznań), STORIES IN RED (Poznań, wspólnie z Treslettres).

Serie BLUE i PRIVATE SPACES poruszają temat dystansu pomiędzy ‚ja’ a ‚nie-ja’. Ceną odcięcia od świata jest strach. Stawką – wewnętrzna integralność. Fotografia – podobnie jak filozofia – nie daje właściwych odpowiedzi. Stara się wyłącznie zadawać właściwe pytania.

www.tomaszwieja.com