Lettera Magica pokazywana podczas szkoleń

with Brak komentarzy

Książka o typografii Lettera Magica jest kolejną pozycją, którą pokazujemy podczas naszych szkoleń w Manufakturze Wydruku.

letter-magica-w-manufakturze-wydrukuNasza Manufaktura to nie tylko wydruki ale również szkolenia dla fotografów i grafików. Zawsze staramy się przedstawiać naszym kursantom nowości wydawnicze warte przeczytania. Tym razem na półki naszej biblioteczki trafiła pozycja o Typografii.

Bardzo lubimy dobrą typografię w druku, więc pozycja została dobrze wybrana. Teraz każdy uczestnik szkoleń oraz osoba robiąca u nas wydruki, może zaznajomić się z książka.

Szkolenia w Manufakturze Wydruku

  • szkolenia z podstaw druku fotografii
  • szkolenia z papierów pod druk fotografii
  • indywidualne wydruki próbne w naszej pracowni
  • spotkania z drukiem i dookoła druku w Manufakturze Wydruku

O książce

Lettera Magica jest zbiorem tekstów, które pod tym samym tytułem ukazywały się na łamach miesięcznika ,,Świat DRUKU” w latach 2000-2003. Teksty te były również zebrane w trzech zeszytach – wydaniach specjalnych miesięcznika, opublikowanych kolejno w latach 2001, 2002 i 2003. Wielkie zainteresowanie, jakie publikacje te wzbudziły wśród czytelników, skłoniło wydawnictwo do wydania całości w formie książkowej.

Książka jest przewodnikiem po sztuce typografii, przeznaczonym dla wszystkich, którzy zajmują się projektowaniem typograficznym, niezależnie od czego, czy mają przygotowanie plastyczne, czy też wykonują zawód grafika-projektanta opierając się głównie na intuicji i czerpiąc z gotowych wzorów.

Jak pisze we wstępie autor książki, ,,nowoczesne oprogramowanie graficzne stosowane w komputerach, sugerując optymalne rozwiązania projektowe pozwala natychmiast zobaczyć efekt podjętej decyzji. Umożliwia tym samym nieograniczony dostęp do projektowania amatorom, przypadkowym posiadaczom komputerów. Natomiast zawodowi graficy stają się często operatorami komputerów, pełniąc funkcje dawniejszych zecerów, metrampaży czy wreszcie maszynistek. Skutki tego zamieszania są natychmiast widoczne. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Okazuje się jednak, że zasady projektowania graficznego, podstawowe pojęcia i terminy pozostały nie zmienione. Nadal można odróżnić dobry projekt od złego. Decyduje znajomość rzemiosła projektowego i talent projektanta”.

Autor postawił sobie za cel zaznajomienie czytelnika z tajnikami rzemiosła projektowego. Prowadzi nas przez wszystkie elementy projektu typograficznego: od krojów i klasyfikacji pism, poprzez format papieru, porządek projektu, po makietę książki i jej okładkę. Uczy doboru kroju pisma do charakteru publikacji i zestawiania krojów pism, a także zestawiania obrazu i tekstu. Odwołując się licznych ilustracji pokazuje to, co w typografii najlepsze, ale też mówiąc o błędach pokazuje ich przykłady. W ten sposób uczy adeptów zawodu grafika-projektanta świadomego podejmowania decyzji projektowych.

Odwołajmy się raz jeszcze do słów autora: ,,Pełna, rzetelna wiedza zawodowa, szacunek dla pracy i umiejętność prowadzenia dialogu z drugim człowiekiem to cechy prawdziwego profesjonalisty”. Uważna lektura książki Krzysztofa Tyczkowskiego Lettera Magica i korzystanie w codziennej praktyce z zawartych w niej wskazówek z pewnością przybliżą nas do tego ideału.