Kalibracja monitora – gry kolor ma znaczenie

with Brak komentarzy

Kalibracja monitora wpływa na jakość naszej pracy. Ma szczególny sens gdy pracujemy z grafiką, zdjęciami lub filmem. Bez skalibrowanego monitora nie wiemy jakie barwy i kolory wyświetla monitor. Ale czym jest kalibracja i czemu warto ją zrobić?

Co da nam kalibracja monitora?

W najprostrzych słowach, będziemy widzieli barwy takimi jakie są (w ramach jakości monitora). Profesjonalne monitory dla grafików, projektantów i fotografów działają w oparciu o standard Adobe RGB (dobre monitory wyświetlają 99% palety). Czyli nasz monitor jest w stanie pokazać 99% kolorów i odcieni właśnie z palety Adobe RGB.

Gdy monitor nie jest skalibrowany, nasze kolory nie oddają właściwych kolorów z palety. Jest to ważne podczas druku oraz przygotowania plików pod druk i publikacje on-line.

Wyobraź sobie, że pracujesz na nie skalibrowanym monitorze to plik wyjściowy, nie będzie oddawał właściwych barw, które widać na monitorze. Czyli to co u nas widzimy jako dany kolor, tak na prawdę nie będzie tym kolorem. Czyli drukując zdjęcia czy publikując on-line, nie zrobimy tego dobrze. Nasze zdjęcia, grafiki czy obrazy nie będą w takich kolorach w jakich miał zamysł artysta.

Kalibracja a Monitory…

No właśnie, jak ma się kalibracja do monitora? Źle lub nie skalibrowany monitor, nie odda nam dokładnie profilu barwowego. Dzięki kalibracji problem wyświetlania barw może zostać usunięty lub zminimalizowany (jakość monitora). Oto kilka podstawowych informacji, o których powinniśmy pamiętać.

  • Każdy monitor posiada profil barwowy czyli zestaw informacji o tym, jak dana matryca odzwierciedla kolory.
  • Nie skalibrowane monitory mają tendencje do znacznego przekłamywania kolorów.
  • Kalibracja polega na regulacji monitora, aby wyświetlał on obraz o zadanych parametrach jasności, temperatury punktu bieli oraz gradacji odcieni (gamma).

Kiedy kalibrować monitor?

Najprościej odpowiedzieć zawsze gdy kolory, jasność, i gradacja jest dla nas ważna. Oraz gdy pracujemy z grafiką za pomocą naszego komputera. Kalibracja również przyda się, gdy pracujemy nad materiałami reklamowymi (akceptacja, przeglądanie) oraz dla wszystkich chcących widzieć prawdziwy kolor w pracach.

  • Gdy jesteś grafikiem komputerowym – skalibrowany monitor pozwoli nam ocenić barwę
  • Gdy jesteś artystą malarzem – tworzenie grafik, obrazów pod druk to również kolory i odcienie szarości
  • Gdy jesteś fotografem – i tworzysz prace pod druk lub prezentację on-line
  • Gdy jesteś grafikiem 3D – podczas tworzenia animacji, również warto zadbać o odpowiednio skalibrowany monitor
  • Gdy drukujesz – nie ważne czy to fotografia, grafika czy solwent. Warto wiedzieć jak wygląda plik przed wydrukiem
  • Gdy projektujesz – długie godziny przed monitorem? Pracujesz z oprogramowaniem CAD/CAM? warto przeprowadzić kalibrację

Oczywiście zawsze warto przeprowadzać kalibracje jak najczęściej są możliwe. Monitory tracą swoje ustawienia i świecą z wiekiem coraz gorzej. Warto więc traktować kalibrację jako proces okresowy oraz pozytywnie wpływający na naszą pracę.

Zobacz naszą ofertę kalibracji: Kalibracja monitora