Jak przygotować się do sesji portretu w plenerze?

with Brak komentarzy

Lubicie fotografować portrety? Jeśli tworzycie fotografię portretową w plenerze znajdziecie tu kilkanaście porad, które powstały na bazie naszego doświadczenia fotograficznego. Czyli jak przygotować się do sesji portretu w plenerze.

Portret w plenerze to bardzo przyjemna forma fotografii. Nie wymaga wielu wyrzeczeń, jednak by sprawiała przyjemność należy dobrze przygotwać jej przebieg.

Co potrzebujesz na sesję?

To bardzo ciekawe pytanie, które jest różne dla każdego z nas. Każdy fotograf ma swój styl pracy poniższe porady przygotowane zostały przez ekipę ManufakturyWydruku, której pracownicy posiadają w sumie blisko 50 letnie doświadczenie w fotografii.

Co zabrać ze sobą?

 • Dodatkowe akumulatory – zawsze zabierz dodatkowe akumulatory lub baterie. Nigdy nie wiesz, ile prądu będziesz potrzebował!
 • Dodatkowe karty pamięci lub filmy fotograficzne – jeśli tworzysz fotografię analogową spróbuj zabrać filmy o różnych czułościach. Odpowiedni film do zastanego oświetlenia załóż już na sesji, nigdy nie przewidzisz wcześniej jakie oświetlenie zastaniesz.
 • Blendy fotograficzne – warto zabrać jedną lub dwie małe blendy fotograficzne. My nosimy ze sobą małą okrągłą blendę o średnicy 25cm oraz jedną okrągłą 60’tkę.
 • Mały scyzoryk – nigdy nie wiesz kiedy trzeba będzie pozbyć się tej jednej gałęzi, która burzy twój kadr.
 • Podstawowy zestaw kosmetyczny – zawsze mamy w bagażniku podstawowy zestaw kosmetyków, który często uratował nam skórę podczas sesji portretowej.
 • Statyw – zawsze mamy ze sobą statyw. Nie zawsze wyciągamy go z samochodu ale zawsze jest z nami podczas wyprawy.
 • Lampa błyskowa – zawsze jest jedna sztuka w naszej torbie, jeśli trzeba coś „doświetlić”.

Sesja fotograficzna w plenerze to dużo chodzenia

Nie zapominaj, iż plener to głównie dużo chodzenia. Jest to zawsze męczące i czasochłonne. Często by zrobić jedno wyjątkowe zdjęcie trzeba spędzić kilka godzin na jego stworzeniu.

Tutaj nasza porada podstawowa – bądź lekki, nie zabieraj całego sprzętu ze sobą. Twój setup musi być optymalny. Jeśli nie posiadasz pomocnika lub osoby, która może pomóc w noszeniu nie zmuszaj siebie do zbyt dużego wysiłku.

Jeśli zmęczysz się przed sesją noszeniem sprzętu nie będziesz miał przyjemności na samą sesję. Pamiętaj, plener również musi być dla Ciebie przyjemnością! Dobre zdjęcie to połączenie miejsca, modela i nastroju.

Zadbaj o bezpieczeństwo danych

Oj tak, trzeba być przygotowanym nie tylko na bezpieczeństwo aparatu ale również kart pamięci oraz dysków przenośnych i laptopa jeśli są zabierane na sesje.

Najprostszym zabezpieczeniem będzie tutaj gruby worek foliowy, w który włożymy nasze karty pamięci po ich zapełnieniu. Tutaj warto dodać, iż taki woreczek wielokrotnie zaginamy by powstała mała paczuszka z kartami. Dodatkowo warto naciągnąć na woreczek gumkę recepturkę.

Gdy pada może pojawić się problem ze zbierającą parą wodną w takim pakunku. By nie dopuścić do takiej sytuacji warto być zabezpieczonym posiadając drugi woreczek z nasypanym ryżem. Do tego worka wkładamy naszą małą paczuszkę z kartami. Ryż bardzo szybko wchłania wilgotność więc nie grozi nam zbieranie się pary wodnej i uszkodzenie kart.

Baw się a fotografie same wyjdą

To już mniej o przygotowaniu sprzętu a więcej o przygotowaniu „siebie”. To właśnie jak my się nastawimy na sesję oddane zostanie potem na zdjęciach. Pamiętaj, by sesja była przyjemna, zabawna oraz nie była udręką.

Szybkie zmęczenie i znudzenie na sesji wpłynie negatywnie na jakość zdjęć a co za tym idzie i na marnowanie czasu. A czas jest kluczowy jeśli chodzi o warunki oświetleniowe panujące w plenerze.

Czyli co robić na sesji?

 • dobrze się bawić
 • spędzać miło czas
 • nie przemęczać się fizycznie
 • nie starać się poszukiwać jedynego ujęcia (przyjdzie samo)