FAQ: Fotografia kolekcjonerska a Digigraphie®

with Brak komentarzy

Oto odpowiedź na pytanie zadane przez gościa odnośnie certyfikatu oraz jakości technologii Digigraphie®, której nie wpisaliśmy do ABC fotografii kolekcjonerskiej.

Treść zapytania: A jak ma się do tych wymogów DigiGraphie, które zostało pominięte w tym artykule?

Odpowiedź na zapytanie:

Witam Panie Dariuszu,
Odnośnie Pana Zapytania/komentarza, certyfikat „Digigraphie®” by Epson, jest certyfikatem przyznawanym dla wydruków przy pomocy ploterów Epson, na papierach spełniających normy firmy Epson oraz korzystając z tuszy firmy Epson.

Problem odnośnie samego certyfikatu polega na tym, iż został on wydany przez Firmę Epson dla produktów „Epson”. Dla firm korzystających np. z innych rozwiązań na rynku, np. użytkowników ploterów Canon, Mimaki lub innych z automatu są te firmy pozbawione certyfikatu „Digigraphie®” bo nie posiadają ani tuszy ani plotera Epson Stylus Pro 7900 lub 9900 lub 11880.

A muszę powiedzieć, iż konkurencyjne firmy mają również bardzo dobre plotery, które również produkują prace równie dobrej jakości jak te wykonane na ploterach marki Epson. Należy sobie zadać pytanie, czy chcemy certyfikatu faktycznie potwierdzającego jakość czy certyfikatu, który potwierdza wykonanie pracy na materiałach marki Epson?

Certyfikatem aktualnie wymaganym dla potrzeb artystycznych wydruków (Fine Art Print) to certyfikat ISO 7906 dla papierów oraz oczywiście ich bez kwasowość jest tu kluczowym znaczeniem. Dodatkowym atutem jest wykorzystanie oryginalnych tuszy, dobrego podłoża oraz wykonanie pracy w najwyższej jakości jest warunkiem dopuszczenia do przyjęcia z ww. prac.

Reasumując certyfikat Digigraphie® nie jest wymaganym certyfikatem dla zbiorów muzealnych czy do zastosowań galeryjnych. Certyfikat ten może być uznany za działanie marketingowe, gdy plotery Epsona są szeroko stosowane na świecie dało to Epsonowi możliwość powiększenia sprzedaży swoich papierów i tuszy wprowadzając właśnie certyfikat Digigraphie®.

Przykładowo Digigraphie® może być wykorzystany przez muzea, jak podaje sam Epson:

digigraphie„Francuskie stowarzyszenie muzeów narodowych wraz z muzeum w Louvre, przy jednym z projektów wystawy uznanego artysty malarza wprowadziło na rynek ograniczoną serię reprodukcji, rozpoczynając w ten sposób nowy kierunek upowszechniania dziedzictwa narodowego. W ślad za muzeum w Louvre, do tego konceptu przyłączyły się również inne muzea np. Albert-Kahn koło Paryża, New Monaco, The Orleans itd.”

Tutaj też nigdzie nie jest powiedziane, iż certyfikat Digigraphie® jest oficjalnym, jedynym, ważnym certyfikatem. Jest wyraźnie napisane, iż są to Reprodukcje, czyli materiały bez większej wartości kolekcjonerskiej.